Piszemy z pasją

Tylko drewno

W lutym 2013 roku kanadyjski architekt, Michael Green podczas konferencji TED w Longbeach w Kaliforni przedstawił swoją wizję architektury przyszłości.

wpis_drewno

W lutym 2013 roku kanadyjski architekt, Michael Green podczas konferencji TED w Longbeach w Kaliforni przedstawił swoją wizję architektury przyszłości. Kanadyjczyk uważa, że epoka stali i betonu, materiałów, które dominują w miastach na całym świecie, minęła i wyzwaniem najbliższej przyszłości jest opracowanie nowych technik budowlanych. 47% dwutlenku węgla, jaki trafia do atmosfery pochodzi z budynków – produkuje go przemysł budowlany, produkują już istniejące budowle. W obliczu zagrożeń klimatycznych to wystarczający powód, by poszukać nowych dróg.

Według Greena jest tylko jedno wyjście: trzeba budować z drewna. Przy „produkcji” drewna nie powstają zanieczyszczenia – drzewa rosną przecież naturalnie, dzięki słońcu, ponadto same wchłaniają zabójczy gaz. Ścięte drzewo, „przerobione” na budynek nie emituje CO2. ponadto współczesna technika pozwala tworzyć super wytrzymałe drewniane panele z młodych drzew, które można hodować w szkółkach, nie niszcząc naturalnych zasobów zieleni. Znamy też już sposoby zabezpieczenia desek przed ogniem czy wilgocią.

Poza wyliczeniem zalet drewna, argumentów za tym, że jest to budulec przyszłości, poza peanem na część naturalnych walorów tego najbliższego przecież człowiekowi materiału Green w swoim wystąpieniu pokazuje, że umiemy też już zbudować… drewniany drapacz chmur. W coraz gęściej zaludnionych miastach nie ma miejsca na sielskie drewniane domki – trzeba budować gęsto i wysoko. Jak udowadnia architekt z Kanady – drewno na to pozwala.

Artykuł pochodzący z :http://synchronicity.beczmiana.pl/
źródło: http://mg-architecture.ca