Piszemy z pasją

Dom ekologiczny

W czasach nadmiernej emisji zanieczyszczeń, w dobie śmieci i brudu, powstała inicjatywa promującą ekologię w wielu dziedzinach naszego życia. Architektura sama w sobie też pragnie być bardziej ekologiczna. Możemy nawet mówić o trendzie ekologicznej architektury. Jednak czy na pewno jest tak ekologiczna, jak myślimy? czy naprawdę pozwala chronić nasz klimat, a zarazem tworzyć coś atrakcyjnego w naszym krajobrazie?

Ekologiczna architektura ma swoje założenia, patenty, dzięki którym dany budynek ma być przyjazny dla środowiska. Projektanci przed samym procesem projektowania zwracają uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata. Takie przemyślane rozłożenie funkcji pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o kilkanaście proc. Kolejnym ekologicznym patentem jest stosowanie we wnętrzach atrium i przestrzeni otwartych: pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, a dzięki temu budynek jest dobrze wentylowany w środku. Takich założeń jest pełno, jednak uwagę zwraca się przede wszystkim na wykorzystanie ekologicznych materiałów, których z dnia na dzień przybywa. W zgodzie z naturą buduje się nie tylko budynki użyteczności publicznej, czy budynki duże kubaturowo. Ekologiczne, od kilku lat staje się także budownictwo mieszkaniowe – zarówno zespoły jak i domy jednorodzinne. W promowaniu ekoarchitektury prowadzi Dubaj ze swoimi ekologicznymi wieżowcami, hotelami i domami, które w wielu przypadkach mają zerowy bilans energetyczny. Wrażenie robią stosowane tam rozwiązania technologiczne i innowacyjne pomysły.

dom-z-opalu-w-podwarszawskim_252121

W Polsce od kilku lat rozwija się także ekologiczne budownictwo domów jednorodzinnych. Za przykład może posłużyć projekt architektów z pracowni plus48. Dom usytuowany jest w podwarszawskim Sękocinie, a sam dom idealnie komponuje się z leśnym otoczeniem. Mowa tu o Domu z Opału. Jego elewacje wykonane zostały z łupanych pni sosnowych. Dodatkowe przeszklenia doświetlają dom i otwierają go na otoczenie. Wykorzystanie drewna w elewacji nie było przypadkowe. Poza tym, że zapewnia ono ciągłość z otoczeniem to dodatkowo wykorzystano pnie drzew które musiały zostać wycięte te pod budowę tego domu. Po co je wyrzucać skoro można zrobić z nich ciekawą elewację. W tym projekcie ważne było stworzenie domu racjonalnie gospodarującego energią, będącego budynkiem z odpadów, a jednocześnie zachwycającego swoim wyglądem.

dom-z-opalu-w-podwarszawskim_241914

Ekologiczny pomysł na dom według Włochów

Ekologiczny dom jednorodzinny, który zachwyca swoim nowoczesnym designem, znajdziemy we Włoszech. Tak zwany Fincube zaprojektowany został przez Wernera Aisslingera. Co zwraca uwagę w tym projekcie to przede wszystkim fakt, że dom bez trudu może zostać złożony i przeniesiony w inne miejsce – widok z okna nigdy nam się nie znudzi. Dom o powierzchni 47 m2 ma elewacje wykonana z lokalnego drewna, które chroni przed słońcem, a także przed ciekawskimi sąsiadami którzy często lubią zaglądać przez przeszklone ściany domu.

Ekologiczne projekty prezentują się naprawdę ciekawie. Co pokazuje, że ekologia też może być fajna. Jednak rzadko wspomina się o kosztach jakie musi ponieść inwestor budując ekologicznie. Niestety są to kwoty znacznie wyższe o tych, które byśmy przeznaczyli budując budynek „normalny”. Koszty nabijane są przez niestandardowe, duże przeszklenia, często specyficzne i sprowadzane drewno czy nietypową konstrukcję. Jednak trzeba zaznaczyć, że nadwyżkowe koszty mogą się zwrócić w czasie użytkowania. Lepsza gospodarka energią, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwala na tańszą eksploatację budynku. Dzięki temu nasz klimat może trochę odetchnąć.

źródło:
http://archirama.muratorplus.pl/architektura/moda-na-ekologie-w-architekturze-polska-wlochy-zea,67_1568.html